Puude istutamine – roheline tegu sotsiaalse mõjuga
Metsastamise ja puude istutamise puhul tuuakse valdavalt esile selle positiivset keskkonna- ja kliimamõju, mistõttu on see ka üks levinumaid ESG strateegia tegevusi. Ka Euroopa Liidu Roheleppe raames on seatud eesmärgiks aastaks 2030 istutada täiendavalt 3 miljardit puud, et siduda süsinikku ja tasakaalustada fossiilseid heiteid ning CO₂ jalajälge. Kuid lisaks keskkonnamõjule on Metsaühistu® “Uue metsa” algatusel ka tugev sotsiaalne mõõde, aidates kaasa ESG teise samba, sotsiaalsete mõjude, saavutamisele.
Metsühistu toob ühel platvormil kokku jätkusuutlikult tegutsevad ettevõtted ja maaomanikud, kellel on söötis seisvad maatükid, et rajada uut metsa ja vähendada CO₂ jalajälge. Just väikeste maaomanike paljusus on see, mis teeb meie algatuse veelgi mõjusamaks. Täna on algatuse taga kuus erinevat piirkondlikku metsaühistut, kelle liikmeskonnas on üle 4800 maaomaniku ja nende metsaomandis üle 120 000 hektari.
Metsastamine on suur ettevõtmine, mis eeldab mitmeid ettevalmistavaid töid, taimede hankimist ja hoiustamist ning istutamisele järgnevaid hooldustöid. Nii mõnegi maaomaniku jaoks on seda ülejõukäivalt palju, mistõttu jäävadki osad maad sööti. Metsastamine nõuab algselt üsna suurt väljaminekut ning häid teadmisi ja oskuseid. Siin tulevad appi ühistud ning jätkusuutlikult tegutsevad ettevõtted, kes aitavad oma osalise panusega nendest takistustest üle saada.
2024. aasta sügiseks oleme oma algatusega jõudnud 11 erineva maaomaniku kinnistutele, kuhu nüüdseks on kokku istutatud 16 400 uut puud ning sellega loodud umbes 11 hektarit uut metsa. Meie algatus ei käi mööda suuremate firmade maid, vaid me püüamegi projekti kaudu leida väljundit väiksematele maaomanikele. Maaomandi mitmekesisus on oluline väärtus ning panustamine metsastamisse meie koostööplatvormi kaudu aitab selle väärtuse hoidmisele ja arendamisele palju kaasa.