Puude istutamise koostööpartneri valik – mida silmas pidada?
Metsaühistu on välja töötanud platvormi, kus toome kokku jätkusuutlikult tegutsevad ettevõtted ja maaomanikud, kellel on söötis seisvad maatükid, et rajada uut metsa ja vähendada CO₂ jalajälge. Et selline erainitsiatiiv on võrdlemisi uus ning sarnaseid algatusi leidub veel, siis toome välja mõned näpunäited ja erisused, mida üks toetav ettevõte või organisatsioon arvestama peaks.
Turul on näiteks ettevõtteid, kes tegelevad otseselt rahvusvaheliste süsinikuprojektide koostamisega ning kelle klientideks on erinevad maaomanikud. Valdavalt on tegemist iduettevõtetega, kes vahendavad ja haldavad rahvusvahelise süsinikukrediitide sertifitseerija ning maaomaniku vahelist suhet. Samuti peavad nad läbirääkimisi tekkinud krediitide võimalike ostjatega. Selliste ettevõtete tegevus kaudselt soodustab metsastamise ja puude istutamise tegevusi, aga need ettevõtted ei tegele konkreetsete tööde läbiviimise või sellekohase abistamisega.
Üks levinumaid võimalusi puude istutamise toetamiseks on selle sidumine mingite toodete või teenuste ostmisega. Ka Eestis on e-poode, kus on võimalik kassas oma ostude eest tasudes lisada ostukorvi näiteks puu istutamine või kus see on tellimuse hinna sisse juba arvestatud. Paljudel juhtudel paraku on sellised lahendused üsna läbipaistmatud, kuna lõpuks ei tea ei ostja ega ilmselt e-pood kuhu need puud täpselt istutatakse ning mida istutatakse. Kas tegevusi tehakse Eestis või sootuks mõnel teisel kontinendil? Samuti peaks toetav organisatsioon analüüsima, kas mitte ei ole koostööpakkumise taga soov lihtsalt kasumit teenida, hinnastades ühe puu istutamise ebamõistlikult suureks. Ning uurima miks, mis ulatuses ning kelle maaomandile toetust kasutatakse.
Läbipaistvus ja lihtsus
Meie senine kogemus näitab, et edukaks koostööks on üks olulisemaid asju läbipaistvus ja lihtsus. Kui metsastamise ja puude istutamise tegevusi toetada sooviv ettevõte meie juurde pöördub, siis püüame esmalt kokku leppida ja kaardistada tema vajadused. Kas soov on toetada töid mõnes konkreetses Eesti piirkonnas, ajal või on erisoove puuliigi osas. Metsastamiseks sobilikud sertifitseeritud taimed hangitakse ühise taimehanke raames tegevusluba omavatest taimlatest. Koostöös taimlatega korraldab Metsaühistu taimede transpordi piirkondliku ühistu juurde. Maapinna ettevalmistuse või istutamisega seotud teenuste osutamist või hankimist koordineerib omakorda piirkondlik ühistu. Meil on aastatepikkused kogemused miljonite metsapuutaimede hankimisel, piirkondlike ühistute spetsialistid omavad suuri kogemusi kõikide metsatööde korraldamisel ning meie tuhandete liikmete ja maaomanike abistamisel. Meie ühistud on oma-abi organisatsioonid, mis on ellu kutsutud liikmete ehk metsaomanike abistamiseks, mitte kasumi teenimiseks.
Põhjalik ülevaade
Koondame objekti kohta kogu informatsiooni (asukoht, pindala, istutatavate taimede arv, puuliik, kultiveerimismaterjali põhitunnistuse number jm) ning väljastame selle alusel metsastamist ja puude istutamist toetanud organisatsioonile või ettevõttele tunnistuse. Sealjuures läheb istutamise info Euroopa Liidu Roheleppe raames seatud eesmärgiks aastaks 2030 istutada täiendavalt 3 miljardit uut puud arvestusse. Kogu see info talletub toetavale ettevõttele loodud dashboardile.
Miks just istutada uut metsa CO₂ jalajälje vähendamiseks?
Metsad on meie planeedi kopsud, milles kasvavatel puudel on võime atmosfääris sisalduvat süsinikku läbi fotosünteesi siduda.
Kõige intensivsem süsiniku sidumine toimub just noortes ja keskealistes metsades. Erinevate uuringute andmetel on Eestis 70 000 – 160 000 ha metsastamiseks sobilikke alasid, mis hetkel “seisavad tühja”.