Uudised - Metsaühistu

Metsataimed nõuavad hoolikat ettevalmistust

Kevadine metsauuenduse aeg on väga kiire kõigile metsaga seotud inimestele. Kiirustades ei tohi aga unustada kõiki vajalikke ettevalmistusi. Selleks, et väärtuslik ja õrn puutaim metsas ka tulevikus jõudsalt kasvaks, saab istutustöö ette võtnud metsaomanik ise ära teha nii mõndagi.

Ettevalmistustööd

Päris esimesed ettevalmistustööd tuleb ära teha juba sügisel ning praeguseks peaksid ettevalmistustööd olema tehtud.

Esiteks on vaja uurida, kas istutusala on kuivas või märjas kohas. Vajadusel tuleks teha kuivendust. Seejärel tuleb välja selgitada, milline puuliik konkreetsesse kohta sobib. Arvestada tuleb ka sellega, et kui varasemalt kasvas sel kohal juurepessiga nakatunud kuusik, võiks istutada mõne teise puuliigi. Parimaks peetakse kaske.

metsataimed istutamine Metsaühistu

Maapinna ettevalmistus ketasadraga. See töö peaks olema tehtud juba sügisel.

Sellele järgneb maapinna ettevalmistus. Tellida tuleks traktor koos ketasadraga, mis pöörab ümber maapinna pealmised kihid ja tõmbab sisse istutusvaod. Saab ka ilma, kuid sel juhul on tööd palju rohkem. Maapinna ettevalmistus maksab umbkaudu 140 eurot hektar, saab taotleda ka toetust. Mõistlik oleks maapind ette valmistada juba sügisel.

Läbi tuleb mõelda ka uuendusviis – istutus, külv või looduslik uuenemine? Valik sõltub eelkõige metsa kasvukohatüübist ja muudest looduslikest oludest. Kindlasti tasub nõu pidada pädeva metsaspetsialistiga, abi saate Metsaühistutest.

Taimed

Taimedega tegelemine algas samuti juba sügisel – siis oli õige aeg Metsaühistule teada anda, milliseid ja mis koguses taimi soovite kevadel istutada. Praegu olete sellega juba hiljaks jäänud, kevadel ei ole suuremas koguses metsataimi kusagilt võtta. Väikese koguse vajadusest võite muidugi Metsaühistule teada anda, ehk leidub mõni lahendus. Kuid sellele lootma jääda pole õige.

metsataimed istutamine Metsaühistu
Külmunud taimed vajavad ettevaatlikku sulatamist.

Kui taimed on käes, tuleb alustada nende õigest ettevalmistamisest. Kuna suurem osa istutajate kätte jõudvaid istikuid on talvitunud külmlaos (külmunud taimed), on nende õige ettevalmistamine edu aluseks. Näpunäiteid istikutega tegelemiseks enne metsa istutamist jagas AS Plantexi tegevjuht Ivar Lepmets.
Esiteks tuleb kõik külmunud istikud enne istutamist kindlasti üles sulatada. Kui istutada külmunud taim, siis see kuivab lihtsalt ära – jäätunud mullapallist ei saa taim vett kätte.

Sulatada ei tohi istikuid liiga kiiresti, kindlasti ei tohi neid panna sooja ruumi. Parim on panna külmunud puutaimed keldrisse või mõnda muusse jahedasse ruumi. Sellises kohas võivad taimed sulada nädal – kaks, vahel isegi kuni kolm nädalalt.

Kindlasti ei tohi sulavaid taimi jätta pealt kinnistesse kilekottidesse või täiesti kinnistesse kastidesse. Kastidel tuleb avada kaaned ja teha otstesse augud, kilekottide suu tuleks keerata võimalikult alla. Taimed võib kottidest ka välja võtta.

Enne istutamist tuleb sulanud taimi valgusega harjutada. Kui sulatada võib taimi pimeduses, siis enne istutamist peaks taimi hoidma varjulises kohas vähemalt päev-paar. Kindlasti ei tohi aga hoida üle nädala täielikus pimeduses juba täiesti ülessulanud taimi, kuna need vajavad elutegevuseks päikesevalgust. Sulanud taimed tuleb istutada võimalikult kiiresti, kui see pole aga võimalik, tuleb jälgida, et taimed ära ei kuivaks. Juuri ümbritsevate mullapallide läbikuivamine on taimele väga ohtlik. Enne istutamist hoia taimi vähemalt paar tundi vees või kasta ohtralt.

metsataimed istutamine MetsaühistuSulanud taimed on istutamiseks valmis. 

Unustada ei tohiks ka paljasjuureliste taimede juurte kärpimist, mis ergutab narmasjuurte kasvu ja kiirendab taime juurdumist. Kärpimine aitab kaasa ka juurekava proportsionaalsemaks muutmisele, sest kuuseistiku üksikud juured võivad küündida lausa 70 sentimeetrini. Juurte kärpimisega ei aga tohi liialdada, sest see võib kaasa tuua taime hukkumise puuduliku juurestiku tõttu.

Istutamise aeg sõltub loodusest. Ei tohi istutada liiga vara, kui maapind on veel külmunud, ega ka liiga hilja, kui kevadine niiskus on pinnast juba läinud.

Istikute ettevalmistamise ja istutamise kohta annavad nõu Metsaühistu spetsialistid üle Eesti. Leia Sulle lähima Metsaühistu kontaktid

Seotud artikklid: