Uudised - Metsaühistu

Kuidas metsataimi istutamiseks ette valmistada?

Kevadine metsauuenduse aeg on alanud. Maapind sulab, tellitud metsataimed on ühistutesse jõudnud ning järjest toimetame taimi metsaomanikele kätte.

Selleks, et väärtuslik ja õrn puutaim metsas jõudsalt kasvama läheks, tuleb taimed enne istutamist õigesti ette valmistada.

Taimede sulatamine

Suurem osa istutajate kätte jõudvatest istikutest on talvitunud külmlaos (külmunud taimed), seega tuleb alustada taimede ülessulatamisest. Kui istutada maha külmunud taim, siis see kuivab lihtsalt ära – jäätunud mullapallist ei saa taim vett kätte.

Istikuid ei tohi sulatada liiga kiiresti ning kindlasti ei tohi neid panna sooja ruumi. Parim on panna külmunud puutaimed keldrisse või mõnda jahedasse ruumi. Sellises kohas võivad taimed sulada nädal – kaks, vahel isegi kuni kolm nädalat.

Kindlasti ei tohi sulavaid taimi jätta pealt kinnistesse kilekottidesse või täiesti kinnistesse kastidesse. Kastidel tuleb avada kaaned ja teha otstesse augud, kilekottide suu tuleks keerata võimalikult alla. Taimed võib kottidest ka välja võtta.

Külmunud metsataimede ettevalmistamine istutamiseks. Metsauuendus. Metsaühistu
Külmunud taimed vajavad ettevaatlikku sulatamist.

Taimede harjutamine valgusega

Enne istutamist tuleb sulanud taimi valgusega harjutada. Kui sulatada võib taimi pimeduses, siis enne istutamist peaks taimi hoidma varjulises kohas vähemalt 1-2 päeva. Kindlasti ei tohi juba täiesti ülessulanud taimi hoida üle nädala täielikus pimeduses kuna need vajavad elutegevuseks päikesevalgust.

Sulanud taimed tuleb istutada võimalikult kiiresti, kui see pole aga võimalik, tuleb jälgida, et taimed ära ei kuivaks. Juuri ümbritsevate mullapallide läbikuivamine on taimele väga ohtlik. Enne istutamist hoia taimi vähemalt paar tundi vees või kasta ohtralt.

Metsataimede ettevalmistamine istutamiseks. Metsauuendus. Metsaühistu
Sulanud taimed on istutamiseks valmis. 

Paljasjuursete taime juurte kärpimine

Unustada ei tohiks ka paljasjuureliste taimede juurte kärpimist, mis ergutab narmasjuurte kasvu ja kiirendab taime juurdumist. Kärpimine aitab kaasa ka juurekava proportsionaalsemaks muutmisele, sest kuuseistiku üksikud juured võivad küündida lausa 70 sentimeetrini. Juurte kärpimisega ei aga tohi liialdada, sest see võib kaasa tuua taime hukkumise puuduliku juurestiku tõttu.

Istutamise aeg sõltub loodusest. Ei tohi istutada liiga vara kui maapind on veel külmunud, ega ka liiga hilja kui kevadine niiskus on pinnast juba läinud.

Istikute ettevalmistamise ja istutamise kohta küsi nõu lähimast Metsaühistust.

Loe ka istutamiseks õige tööriista valimisest.

Seotud artikklid: