Puiduhinnad jätkavad langemist
Kui aasta tagasi oli puiduturul valitsevaks trendiks imeliselt kõrged hinnad, siis praeguseks on olukord muutunud – pea kõikide sortimentide hind on jätkuvalt kerges languses.
Võrreldes eelmise kvartaliga on hinnatrend laias laastus sama. Aastataguse ajaga võrreldes on aga märgatavalt odavnenud männi- ja kuusepalk, samuti männi ja kuuse peenpalk. Aastaga on nende sortimentide hinnad langenud 10-14%, mis metsaomanikele tähendab ligi kümneeurost väiksemat tulu tihumeetri kohta. Kase jämesortimendid odavnesid oktoobris poole protsendi ümber, haava- ja lepapalgi hinnad ei muutunud. Samas eelmise kvartaliga võrreldes on haavapalk odavnenud protsendi ja lepapalk ligi 5 protsenti.
Eelmise aasta oktoobriga võrreldes on aga kõige rohkem odavnenud kasepakk – hinnad on viiendiku võrra odavamad, mis rahas tähendab metsaomanikule ligi 26-eurost väiksemat tulu.
Okaspuupaberipuit odavnes oktoobris kiiresti ja hind langes alla 37 euro. Nii madal oli okaspuupaberipuidu hind viimati enam kui kaks aastat tagasi. Kasepaberipuidu ja haavapaberipuidu hinnalangus jäi alla kümne protsendi.
Aastaga on okaspuupaberipuidu hind kukkunud ligi 44%. Ka kasepuidu hinnalangus (29%) on väga suur. Ainsana võib haavapuidu kohta väita, et aastane odavnemine (4,2%) on mõõdukas.
Küttepuidu hind on odavnenud kuuendat kuud järjest. Esmakordselt viimase 21 kuu jooksul langes küttepuidu hind alla 30 euro, kirjutab metsandusspetsialist Heiki Hepner oma puiduturu hinnaülevaates.
Puiduturu hindade languse peatumist veel keegi ennustada ei julge. Põhjusi hinnalanguse taga on mitmeid – nii olid aasta tagasi hinnad väga kõrged ning praegu olukord normaliseerub tavalise turuhinna tasemele, samuti on tulnud rahvusvahelisele turule väga palju puitu juurde. See pärineb nii Kesk-Euroopa üraskikahjustuste kolletest kui Skandinaavia metsadest, mida laastas torm. Samuti on vähenenud nõudlus tselluloosi järele, eriti Hiinas, kus USA-Hiina kaubandussõja tulemusena on väliskaubanduse maht langenud ligi 10%.
Loe lähemalt