Aeg on varuda talveks küttepuid – Metsaühistu

Aeg on varuda talveks küttepuid

Kiirelt kasvavate energiahindade valguses on eelolevaks kütteperioodiks üha aktiivsemalt inimesed varumas küttepuid. Arvestada tuleb aga seda, et mitte igat halgu, mis sel suvel ostetud või tehtud on, ei saa tänavu talvel ahju panna. See oleneb ikkagi puuliigist, küttepuu iseloomust ning sellest millal, kuidas ning kuhu lõhutud halud kuivama saab laotud.

Toore ja rohelise puidu kaalust moodustab pool vesi. See tähendab, et kui tahta puitu kasutada kütteks tuleb seda eelnevalt kuivatada, sest kuivaks loetakse küttepuud, mille niiskusesisaldus jääb alla 20%.

Miks peab puu kuiv olema?

  • süttivad kergemalt
  • toodavad rohkem soojusenergiat kui märjad puud
  • tahmavad vähem kolde lõõre ja korstnat
  • kergem tuppa kanda
Aeg on varuda küttepuid. Metsaühistu

Parim lahendus on puud ladustada kuiva ning hästi ventileeritud varjualusesse (näiteks kuuri), aga nad võivad ka väljas riidas olla. Kindlasti tuleb väljas riidas hoides riidale teha korralik alus, et maapinnast tulev niiskus ei teeks halgudele liiga. Samuti on oluline jätta riitade vahele piisavalt ruumi, et seal vahel pääseks õhk liikuma ning riitade vahet oleks võimalik ka hooldada (näiteks niita). Kui laote riida mõne hoone seina äärde on oluline sealgi jätta riida ja seina vahele vähemalt 10 cm vaba ruumi. Sügiseks ja talveks kaitske puuriita ilmastikutingimuste eest sobiva kattega. Selleks sobivad näiteks nii present kui ka eterniiditahvel.

Lisaks ladustamisele ja kuivamistingimustele mõjutab küttepuude kuivamist ka puu liik ning halgude mõõtmed. Üks kiiremini kuivavaid liike on lepp, samuti okaspuud (väga heades tingimustes 2-3 kuud). Juba sel sügisel saab ahju panna nö metsakuiva puud. Oluliselt aeglasemalt kuivavad kask ja haab. Suuremate kase- või haavahalgude sobilikku kuivusesse saamine võib võtta isegi kuni 2 aastat.

Kütteperioodil tasub küttepuude põletamisest saadavat kasu veelgi suurendada sellega, et tuua halud tuppa 1-2 ööpäeva enne kütmist. See annab võimaluse puudel soojeneda ja ülemäärast pindmist niiskust loovutada. Selline eelsoojendus võib puu süütamishetkeks kuivatada umbes 12-15% niiskuseni. See omakorda tagab kiire puu süttimise ning väga puhta ja tõhusa põlemise.

Loe veel samal teemal: küttepuu

Seotud artikklid: