Ära unusta metsakultuuri hooldamast - Metsaühistu

Ära unusta metsakultuuri hooldamast

Käes on aeg, mil istutatud taimed vajavad hooldust, et tagada neile head kasvutingimused. Rohttaimed ning võsa kasvavad istutatud puutaimedest tihti kiiremini. Hooldamist vajavad mitte ainult käesoleval, vaid ka eelmistel aastatel istutatud metsataimed.

Eelisjärjekorras tuleb hooldustööd ette võtta valgusnõudlike puuliikide nagu mänd ja kask puhul. Tähelepanelikum peab olema ka potitaime ja väiksema paljasjuurse taimega – nende puhul on rohutõrjega rohkem vaeva. Kuusk on rohttaimede varju suhtes natukene leplikum kui kask ja mänd. Seega võib kuuse hoolduse jätta teatud tingimustel hilissuvesse või sügisesse, et muidu lamanduma hakkav hein taimi ei lämmataks. Hooldust võib vajada ka ala, mis on looduslikult uuenenud.

Kultuurihooldus. Metsaühistu

Tavaliselt puhastatakse puukese ümbrus rohust umbes kolmekümne sentimeetri raadiuses. Muuhulgas on rohust puhastatud puutaimedel tunduvalt väiksem võimalus nakatuda näiteks mõne seenhaigusega. Teistest kiirekasvulistest lehtpuudest nagu sarapuu, paju, lepp haab ja teised, tuleb istutatud puid samuti puhtana hoida. Soovitatav on seda teha vähemalt meetri raadiuses ümber istutatud puude. Sellise võsa tõrjumiseks on sobiva aja leidmine keerulisem. Ühelt poolt on tihedast võsast istutatud puude leidmine raskem, raagus lehtpuude puhul on aga istutatud okaspuud paremini märgatavad. Teisalt on suvine võsa tõrjumine tõhusam, sest see kurnab tõrjutavat taime rohkem ning uut võsu kasvab võrreldes sügisese hooldusega vähem.

Kindlasti tuleks kultuurihoolduse käigus kontrollida kasvama läinud taimede arvu. Kui üle kolmandiku istutatud taimedest on „välja läinud“, võiks kindlasti kaaluda kultuuri täiendamist.

Istutamise aastal ning sellele järgneval kolmel aastal on metsakultuuri hooldamiseks võimalik Metsaühistu kaudu taotleda toetust. Samuti saab vajalikud tööd tellida Metsaühistust. Vaata lähemalt hooldustööde hindade, tööde tellimise ning toetuste infot.

Seotud artikklid: