Eerik Philips – 70 – Metsaühistu

Eerik Philips – 70

Sel nädalal tähistas oma 70. juubelisünnipäeva teenekas metsamees, Pärnumaa Metsaomanike Seltsi juhatuse liige Eerik Philips.

Pärnumaa metsaomanike ühistegevuse ellukutsuja ja eestvedaja Eerik Philips on sündinud tegelikult hoopiski Tartus, kus ta elas ka ligi veerandi oma elust – 24 aastat. Metsamehe ameti valik oli üsnagi kindel, kuigi noorena tõmbas Eerikut ka peenmehhaanika. Kuid kuna nii isa- kui emapoolsed juured viisid metsa, oli lõppvalik siiski metsandus.

„Mul emapoolne vanaisa oli metsaülem, isapoolne vanaisa ka metsamees. Mets on mulle kogu elu tööd ja leiba andnud,“ rääkis Eerik Philips. Ja lisas, et kõrvalt on tegeletud ka põllumajandusega, Pärnumaal talu taastades, kuid ka sel ajal oli väga tähtsal kohal ikkagi mets.

Eerik Philips - Metsaühistu

Eerik Philipsi teeneks tuleb lugeda seda, et Pärnumaa Metsaomanike Selts on tegev ja elujõuline metsaühistu, mis pakub oma liikmetele kõiki neile vajalikke teenuseid. „Algus oli 1999. aastal, kui Strandi kogunesid mõned huvilised. Ühistu asutamine oli siis veel Erametsakeskuse toel. Algul oli plaanis selline klubiline ettevõtmine, Pärnu metsaomanikele, kuid mina praktilise inimesena tegin ettepaneku luua ikka kogu Pärnumaad hõlmav metsaühistu. Nii see Pärnumaa Metsaomanike Selts sündiski,“ meenutab Eerik Philips pea kahekümne aasta tagust aega.

Esimesed kaks aastat ei saanud metsaühistu kuidagi tegevushoogu sisse, „vireles,“ nagu iseloomustab seda olukorda Eerik. Kuid 2001. aastal kasutas mees ära põhikirjalist õigust kutsuda liikmete soovil kokku erakorraline üldkoosolek, kus valiti uus juhatus ning tegevus läks täie hooga käima. „Pärnumaa Metsaomanike Seltsil on nagu kaks sünnipäeva – asutamisest möödub tuleval aastal kakskümmend aastat, tegevuse algusest aga kaheksateist,“ muigab Eerik Philips.

Praegu ühendab Pärnumaa suurim metsaühistu sadu erametsaomanikke. „Meil pole vahet, kas omanikul on palju või vähe metsa, kuid eelkõige seisame me siiski väikemetsaomanike eest. Meie eripäraks on see, et korraldame palju oma liikmetele üritusi ja et meil on tihedad sidemed välismaiste partneritega, näiteks Soome metsaomanikega. Aga koostööd teeme ka siin Eestis, oleme Keskühistu Eramets liikmed. Aga oma nimest – Pärnumaa Metsaomanike Selts – me loobuda ei taha,“ räägib Eerik.

Oma elus on Eerik Philips näinud igasuguseid aegu, kuid praegust hindab ta metsameeste jaoks üheks kehvemaks. „Metsameeste hääl ei kaja välja enam. Ilmselt peaksime rohkem poliitikasse minema, sest nagu öeldakse – seadusandlust ei saa tõugata, saab ainult tõmmata. Rohkem poliitilist aktiivsust on vaja metsameestel.

Aga mõnda asja võiks metsanduses teha teistmoodi küll,“ lisab Philips. „Näiteks suurte teede äärseid metsi võiks majandada püsimetsadena. Ja inimesed võiksid meeles pidada, et parimad marjakohad on just raielangid. Rohkem tuleks meelde tuletada, et uue metsa kasvamisega algab kogu eluring uuesti, mitte ei lõpe. Metsandusele tuleks rohkem tähelepanu pöörata, kogu ühiskonnas,“ leiab juubilar.

 

Seotud artikklid: