Erametsades pannakse kevadel mulda üle nelja miljoni taime

Erametsades pannakse kevadel mulda üle nelja miljoni taime

Sel kevadel jõuab Eesti erametsadesse Keskühistu Eramets ühishanke tulemusel üle 4 miljoni metsataime. Läinud kevadel pandi ühishanke tulemusel eremetsadesse kasvama üle 3,3 miljoni puu.

Kevadine metsaistutus on erametsaomanike üks suuremaid töid. Ka Metsaühistud on kevadel keskendunud just metsauuendustöödele. Esimene taimekoorem läks sel aastal teele juba 28. märtsil, taimed jõudsid siis Vardi Metsaühistusse. Taimede laialivedu ühistutesse on praegu hoogne.

Võrumaa Metsaühistusse jõudis esimene taimekoorem 8. aprillil. Ja kuigi Võrumaal Haanjas sadas siis veel lund ja toimusid suusavõistlused, mõtlevad metsaomanikud aktiivselt istutustöödele, rääkis Võrumaa Metsaühistu juhatuse liige Erki Sok. Sok lisas, et esimene koorem metsataimedega saabus ühistusse kohalikust puukoolist.

Metsataimed. Istutamine. MetsaühistuEsimesed taimed jõudsid Võrumaa Metsaühistusse

Esimene taimekoorem jõudis 10. aprillil ka Põhja-Eesti Metsaühistusse, kuid istutustööde alguseni läheb metsameistri Tarvo Aasveri sõnul veel aega. „Külmutatud taimed vajavad ülessulamiseks aega, nii et istutamisega saame pihta hakata umbes kümne päeva pärast. Kuigi ilm tegi siin viimastel päevadel trikke ja maha viskas lumeollust, siis ootamisaeg pole paha. Samas poleks midagi hullu ka siis, kui juba istutada,“ rääkis Aasver.

Keskühistu Eramets tegevjuht Priit Jõeäär rääkis, et kõige nõutum on kuuse avajuurne taim, erametsaomanikeni jõuab sel kevadel üle kahe miljoni avajuurse kuusetaime. Nõutud on ka kuuse potitaim, nende üldarv jääb miljoni kanti. Oluliselt on suurenenud ka nõudlus vahatatud potitaimede järele, sel aastal jõuab erametsadesse ligi 400 tuhat vahatatud kuuse- ja üle 160 tuhande vahatatud männitaime. Puuliigiti ongi kõige populaarsemad kuusk, mänd, kask ja sanglepp.

Keskühistu Eramets korraldab metsataimede ühishankeid alates 2012. aastast. Selle ajaga on kasvanud taimede arv kordades – esimesel aastal jäi taimede arv alla miljoni, sel kevadel on taimede arv üle 4 miljoni. Erasektori istutusmahtudest (2018 aastal 12 miljonit taime) üle kolmandiku tuleb ühishankest.

Keskühistu Eramets on üks suurimaid metsataimede müüjaid. Keskühistu koondab metsaühistute kaudu esitatud erametsaomanike taimede soovid, peab taimekasvatajatega läbirääkimisi ja teeb hulgiostud, tagades nii metsaomanikele taimede kättesaadavuse soodsa hinnaga ning korraldab taimede transpordi ühistute juurde.

Loe veel samal teemal: istutamine, metsataimed, metsauuendus

Seotud artikklid: