Jõulupuul on väärikas ajalugu! - Metsaühistu

Jõulupuul on väärikas ajalugu!

Kuna ja kus ehiti esimest korda jõulude ajal kuusepuud? See on küsimus, millele kindlat vastust ei ole, kuid ajalooallikaid uurides võib üht-teist leida küll. Nii võib üsna suure kindlusega väita, et ka Eestil on selles oma osa.

Ilmselt on pea kõik kuulnud, et jõulupuu ehtimise komme on alguse saanud Eestist. Nimelt olla juba aastal 1441 püstitatud Tallinnas raekoja ette jõulupuu. Vähemalt nii väidavad raedokumendid, viidates Mustpeade vennaskonna algatatud kombele panna Raekoja ette püsti kuusepuu. Oli see jõulupuu ka ehitud ja kas selle ümber kogunes rahvas? Ei tea, kuid ilus oleks mõelda, et just meie mailt on jõulupuu alguse saanud.

Jõulupuud_2017-2Jõulupuid aastal 2017

Siiski on ka konkurente. Nii näiteks tähistati Riias 2010. aastal jõulupuu viiesajandat aastapäeva. Nimelt olla mõnede Läti ajaloouurijate arvates maailma esimene jõulupuu püstitatud Riias aastal 1510. Ja mis veel – siis olla jõulupuu olnud ka maailmas esmakordselt ehitud!

Kuid pretendente maailma esimese jõulupuu tiitlile on veel. Nii väidetakse ka Prantsusmaal asuvas Sélestati väikelinnas, et maailma esimene jõulupuu oli just neil. Linna arveraamatutesse on aastal 1521 tehtud sissekanne, mille kohaselt maksti jõuluajal metsavahtidele „pidupäevaks ehitud puu“ valvamise eest.

Eks nende ammuste aegadega olegi nii, et lõplikku tõde me teada ei saa. Ja kas on vajagi? Tunneme parem rõõmu meie praeguste jõulupuude üle, mõtleme helgeid mõtteid, peame pühi ja jalutame vabadel päevadel metsas!

Kaunist jõuluaega kõigile!