Kas küttepuud on juba riidas - Puuriit - Metsaühistu

Kas küttepuud on juba riidas?

Järjest tõusnud halupuude hinnad soosivad neid, kes saavad küttepuid teha oma metsast. Lõhutud küttehalgude hind algab neljakümnest eurost ruumimeeter, kuiva kasehalu ruumimeetri hind ulatub kuuekümne euroni.

Kuna hinnad on kõrged, tasub küttepuude ostjal olla tähelepanelik ja enne ostuotsust endale mõndagi selgeks teha. Teet Killing Pärnumaa Metsaomanike Seltsist on aastakümneid küttepuude tootmisega tegelenud ning oma kogemusi jaganud aastaid. Nii soovitab ta halupuude ostjal uurida müüja käest järgmist:

Millal puud on tehtud? Parim aeg küttepuude varumiseks on talv, kui puude elutegevus on aeglustunud ja puidu veesisaldus on väiksem kui suvekuudel.

Kui kaua puid on kuivatatud? Minimaalselt peaksid küttepuud kuivama vähemalt ühe suve.

Kus kuivavaid puid on hoitud? Lõhutud märjad halud peaksid kuivama väljas tuulises kohas, kuuris märg halg ei kuiva.

Kuidas olid halud kaitstud vihma eest? Kuivavad puud peaksid olema kaitstud sademete eest.

Ning üks olulisemaid asju – millise mõõdu järgi halge ostetakse? Kui näiteks kuupmeetrisesse kasti puistata halge pikkusega 30 sentimeetrit, saab neist korralikult riita ladudes umbes 0,6 kuupmeetrit. Kui aga riida saaks laduda täielikult õhuvahedeta, oleks maht veelgi väiksem – ligikaudu 0,4 kuupmeetrit. Selle asjaolu tähelepanuta jätmine on küttepuude turul põhjustanud palju pahandusi.

 

Küttepuud. Puuriit. Metsaühistu

Puuriit võib olla nii efektiivne kui efektne!

Kel aga on võimalus küttepuid ise teha, peaksid praegu töödega kiirustama. Talvel varutud puud võiksid praeguseks olla juba riidas, läinud aastal laotud riitadest aga võib puud kuuri vedada. Kindlasti tuleb jälgida, et riidad ei saaks liiga tihedad ning tuul pääseks kuivavate halgude vahele puhuma.

Puidu kuivamisaega vähendab see, kui puu on kooreta – koor takistab kuivamist isegi siis, kui palk on tükeldatud pakkudeks.

Hea küttepuu tunneb ära heli järgi – kuivad halud peaksid kokku lüües kõlisema. Selliste halgudega küttes peaks suits olema hele, suvel lausa märkamatu. Must suits annab märku, et tuli ei saa piisavalt õhku, puud on märjad või põletatakse prahti.

Umbes ööpäev enne kasutamist tuuakse halud tuppa. Tuld tehakse väiksemate puudega ja kui küttekolle on kuum, kasutatakse suuremaid puid. Halud laotakse nii, et need ei toetuks vastu kolde seinu. Ülekütmine võib põhjustada tuleohtu ja rikkuda kütteseadmeid.

Ja lõpetuseks meeldetuletus – metsaomanik võib küttepuid aastas varuda 20 tihumeetrit kinnisasja kohta, suurema koguse jaoks tuleb keskkonnaametile esitada metsateatis.

 

Metsaühistu 10
Metsaühistu tähistab tänavu kümne aasta möödumist metsaühistute ühistegevuse algusest.
Loe lähemalt