Kuidas valida jõulukuuske? - Metsaühistu

Kuidas valida jõulukuuske?

Õiged Eesti jõulud mööduvad ikka kauni jõulupuu seltsis. Jõulukuuse valimine pole keeruline, kuid omad reeglid on siingi. Esiteks tuleb otsustada, kas minna jõulukuuse järele metsa või osta see mõnelt müügiplatsilt. Ise kuuske metsast otsides tuleb aga meeles pidada, et selleks peab olema metsaomaniku luba.

Erametsast kuuse saamiseks tuleb puu võtmise koht ja tasu kokku leppida metsaomanikuga, riigimetsaga seonduvat korraldab RMK. Kuuse leidmiseks ja selle eest tasumiseks on mitmeid võimalusi.

kuusk4

Vana metsa all ei ole noorel puul kasvulootust.

Kui omanikuga on kokkulepe olemas, võib alustada kuuse väljavalimist. Siin tuleb silmas pidada, et puud võib võtta vaid sealt, kus tal ei ole lootust suureks kasvada – teede ja kraavide servadest, elektriliinide ja vana metsa alt. Kindlasti ei tohi kuuske raiuda metsanoorendikust või kaitsealalt.

Jõulukuuske ei tohi võtta noorendikelt.

Metsamehed teavad ka seda, et kõige ilusamate proportsioonidega on selline kuusk, mille võra on veidi laiem kui pool pikkust. Sellisel puul on oksad parajalt pikad ja tugevad. Liiga pikk oks on hapram ja võib murduda. Ka ei tohiks kuusel olla pikaks veninud latva.

Müügiplatsil kuuske valides on vaja meeldivat kuuske veidi põhjalikumalt uurida, nii tuleks tõmmata sõrmedega okstest läbi, tüve poolt oksa otsa poole. Kui okstelt pudeneb mõni harv okas, on kõik korras, suurema okkasaju puhul tuleks aga see kuusk ostmata jätta.

Kodus ei tohi kuuske kohe sooja tuppa viia, vaid jätta umbes ööpäevaks kuhugi jahedasse kohta „kohanema“. Vastasel juhul pole kuusest pikalt rõõmu. Tuppa toodud kuusel tuleks kõigepealt saada tüve otsast maha paarisentimeetrine jupp ja siis panna kuusk veeämbrisse. Esimestel päevadel toas tarvitab kuusk palju vett ja tuleb olla hoolas, et kuuseke kuivale ei jääks. Seda tuleks kontrollida igapäevaselt ja vajadusel vett lisada.

Kui jõulud möödas ja puu tuleb toast välja viia, ärge jätke seda kuhugi vedelema. Leidke võimalus jõulurõõmu tooja väärikalt lõkkega ära saata. Mitmel pool korraldatakse ka ühiseid kuusepõletamisi.

Loe veel samal teemal: jõulupuu, jõulukuusk, rmk

Seotud artikklid: