Külmalaine lubas mehed ja masinad metsa - Metsaühistu

Külmalaine lubas mehed ja masinad metsa

Kui veel nädal tagasi oli ilm vihmane ja valitsesid plusskraadid, siis vaid loetud päevadega muutus olukord kardinaalselt. Ligi kümme külmakraadi ja sademeteta ilmad külmutasid metsaalused ja metsatöödega sai pihta hakata.

„Kriis on läbi,“ sõnab Mikk Link Läänemaa Metsaühistust. Tema sõnul on praegu metsatööde tegemiseks ideaalsed tingimused. „On külma aga metsaalune on puhas, paksu lund ei ole. Nii muutub pinnas kiiresti kandvaks ja tööd läksid lahti,“ räägib Link. Ta lisab, et tegelikult ei muutnud metsaalust pehmeks mitte soe ilm, vaid suur sademete hulk.

Tehnika liigub metsa

Tööd algasid ka Eesti lõunaosas. Ka Atso Adson Valgamaa Metsaühistust on viimased päevad veetnud metsatöid planeerides. „Külm võimaldas alustada planeeritud töödega, nüüd tuleb teha niipalju kui võimalik. Ega ju keegi tea, kauaks seda külma jätkub,“ on Adson ettevaatlik. Siiski soovitab ta kõigil raietöid planeerinud metsaomanikel töödega esimesel võimalusel pihta hakata. „Mõni metsaomanik on öelnud, et ärme metsa veel teeme, ootame kui palgi hind veelgi tõuseb. Kuna hinnad on juba praegu head, siis ma eriti sellesse hinnatõusu ei usu. Kui isegi vahepeal tekkis saeveskites palginappus, siis nüüdsete ilmadega hakkab palki jälle peale tulema. Nii et oodata enam ei tasu,“ ergutab Adson metsaomanikke.

Tõsisemad tööd käivad ka Eesti keskel, Vooremaa Metsaühistu tegevusalas. Ühistu esindaja Harry Pütsepp kinnitas, et juba paar päeva on metsatööd käinud. „Kergemaid masinaid metsaalune juba kannab, hakkasime plaaniliste töödega pihta. Küsimus muidugi on, et kas talv jääb ka pikemalt püsima. Puiduhinnad on praegu tõesti head, aga selle pärast küll keegi raietöid pole soovinud teha. Ikka need tööd, mis juba varem paika on pandud,“ räägib Pütsepp.

raietodKülmalaine lubas raietöödega alustada

Mikk Link Läänemaa Metsaühistust toob välja veel ühe metsatööde kiire algusega seotud probleemi – raietööde tegijaid on raskem leida. „Meil on kogu meeskond väljas, käime ülestöötajatega rääkimas. Pehme metsaalune metsas töid teha ei lasknud, nii otsisid mitmed ülestöötajad endale mingi muu tööotsa. Nüüd saaks metsa, aga masinad juba kusagil tööl,“ ohkab Link.

Vahepeal isegi ärevaks kiskunud olukord metsanduses on Link´i hinnangul siiski leevendust saanud. „Pehme maa ja seiskunud metsatööd seadsid ohtu nii tarnelepingud kui liisinglepingud. Nüüd kui ettevõtetel jälle tööd on, saavad nad liisingutega seotud kohustusi täita. Tarnelepingutega on asi keerulisem, nendega järje peale saamine võtab ilmselt veel aega. Loodame, et talv jätkub ja töid saab teha,“ sõnab Mikk Link.

Riigi Ilmateenistuse prognoosi kohaselt jääb jaanuaris õhutemperatuur nulli lähedale, kuid esineb ka lühikesi külmalaineid. Krõbedat pakast loota siiski ei tasu, külma on siis vaid kümne kraadi ringis.