Läinud aasta puiduhinnad oli rekordilised - Metsaühistu

Läinud aasta puiduhinnad olid rekordilised

Aastaid puiduturul toimunud hinnakõikumisi jälginud metsandusspetsialisti Heiki Hepneri andmetel olid läinud aasta hinnad rekordilised. „Erametsa hinnastatistikat on peetud 11 aastat ja aasta keskmised hinnad olid kõigil sortimentidel kõrgeimad,“ kinnitab Hepner aastat kokkuvõtvas ülevaates.

Aasta lõpul palgihinnad ei muutunud, küll aga langesid veidi paberipuidu ja küttepuidu hinnad. Samas aga on aastataguse ajaga võrreldes paberipuidu hinnad kõvasti kasvanud, okaspuupuidul ja kasel ligi 50% ja haaval ligi 12%. Metsaomaniku jaoks tähendas see täiendavat tulu okaspuupuidult u 20,50 €/tm, kaselt 16,50 €/tm ja haavalt ligi 4 €/tm.

Küttepuidu hind langes pool protsenti, kuid see ei tähendanud hinna langust alla 32 euro piiri. Aastataguse ajaga võrreldes kasvas metsaomaniku tulu ligi 7 eurot tihumeetrilt.

puiduhinnad 2018 Metsaühistu

Aasta kokkuvõtteks võib öelda, et väga hea oli läinud aasta metsaomanike jaoks, kuid mitte niivõrd puidutööstusettevõtete jaoks. Aasta jooksul kasvasid okaspuupalkide hinnad 15-20%, lehtpuupalkide hinnad suisa 16-26%. Paberipuiduturgu võib metsaomaniku jaoks nimetada suisa unelmate ajaks. Okaspuidu aastahind kasvas mulluse keskmise hinnaga võrreldes 69%, kasel koguni 71% ja haaval 42%!

Küttepuidu hind kasvas terve aasta stabiilselt kuust kuusse. Kõigepealt ületati veebruaris 30 euro piir, mais jõuti 31 ning novembris 32 euroni. Aasta keskmine hind tõusis 2017. aasta keskmisega võrreldes 37%. See innustas nii mõndagi metsaomanikku metsakasvatuse eesmärgil harvendusraieid tegema.

Allikas: Heiki Hepner
OÜ Tark Mets

Seotud artikklid: