Lõuna-Eesti haavapuust saab Lätimaal saunalaud – Metsaühistu

Lõuna-Eesti haavapuust saab Lätimaal saunalaud

Läti üks suurimaid haavapalgi töötlejaid 4 Plus tarnis läinud aastal ligi pool vajaminevast haavapuidust Eestist. 4 Plus tehased asuvad Põhja-Lätis, Valmieras ja Aluksnes.

Koostööd Läti ettevõttega tehakse aastaid. 2012. aastal käidi tootmist kohapeal uurimas.

Läti puidutööstusega teevad koostööd eelkõige Lõuna-Eesti piirkonnas asuvad metsaühistud. Atso Adson Valgamaa Metsaühistust selgitas, et kuna Läti tehased asuvad lähedal, tasub palgi vedu piiritaha igati ära. Adson lisas, et lätlaste sõnul impordib 4 Plus ligi pool tootmiseks vajalikust haavapalgist Eestist, kusjuures suurim haavapalgi tarnija on Keskühistu Eramets.

„Läti tehased on hea meelega valmis koostööd jätkama, jämedat ja kvaliteetset haavapalki võetakse vastu piiramatus koguses. Lisaks tunnevad lätlased huvi ka Eesti sanglepa vastu, kuid vaja on jämedat palki. Selliseid jämedaid sangleppi meil palju pole, aga huvilised võivad proovida,“ soovitas Adson.

Ka sellisest palgist saab saunalaud.

Ettevõte 4 Plus alustas tööd Valmieras 1994. aastal. Kaks aastat hiljem avati filiaal Aluksnes. Ettevõte toodab peamiselt haavapuidust saunapaneele, seinalaudu ja mööblikomponente, samuti liimpuitpaneele ja kaubaaluste valmistamise algmaterjali. Tootmisjääkidest, koorest ja kõlbmatust materjalist toodetakse puidu kuivatamiseks soojust, saepurust puitbriketti. „Teisisõnu on lõunanaabrid visaduse ja ajaga saavutatud haavapuidu kadudeta töötlemistsükli, kaduma läheb ainult sae kisa (hääl),“ muigas Atso Adson.

Seotud artikklid: