Noor mets vajab hooldust - Metsaühistu

Noor mets vajab hooldust

Lähenev suvi tähendab metsaomanikele ka uusi töid. Kõigil neil, kes hiljuti metsa uuendasid, tuleb ette võtta metsakultuuri hooldus. Selle töö käigus puhastatakse väikesed puutaimed neid lämmatama kippuvast rohust.

Iga metsahiiglase elu algab pisikese taimena, millest kiiremini kasvavad mitmesugused rohttaimed. Nii jääb aga puukene valguse ja toidunappusesse, talvel ähvardab teda ka lume alla jäänud ja maha langenud rohu alla jäämine ning lämbumine. Mahalangenud rohu all pääsevad puudele kallale ka hiired. Inimese ülesanne on nüüd neid väikesi puukesi aidata. Oluliseim töö on puutaimede ümbert rohu niitmine või maha tallamine. Eelisjärjekorras tuleb see töö ette võtta valgusnõudlike puuliikide nagu mänd ja kask puhul. Tavaliselt puhastatakse puukese ümbrus rohust umbes kolmekümne sentimeetri raadiuses. Oluline on ka see, et rohust puhastatud puutaimedel on tunduvalt väiksem võimalus nakatuda mõne seenhaigusega, rohus leiavad ka mitmed puid kahjustavad putukad.

Suurt tööd nõuab külvatud metsa hooldamine, otse metsas seemnest sirgunud tõusmed on esialgu väga õrnad ning nende kasvukiirus jääb rohttaimedele oluliselt alla. Nii tuleb külvikultuuri hooldada vähemalt kaks-kolm korda suve jooksul.

Metsa hooldus - Metsaühistu

Ettevalmistatud maapind lihtsustab hooldustöid

Metsakultuuri hooldust on lihtsam teha siis, kui varasemalt on tehtud õigeaegne maapinna ettevalmistus. Purustatud või kooritud mullakamaraga maapinnal kasvavad rohttaimed aeglasemalt ning puutaimedel on vähem konkurente veele ja toitainetele. Kui rohi aga hiljem kasvujõudu juurde saab, on ka puutaimed suuremad ja elujõulisemad.

Oluline on ka see, et ettevalmistatud pinnale istutatud puutaimed on hooldajale paremini märgatavad ning nii väheneb oht, et koos rohttaimedega niidetakse maha ka puutaimi.

Väga kiiresti hakkavad lisaks istutatud-külvatud puutaimedele kasvama ka kiirekasvulised lehtpuud – sarapuu, paju, lepp haab ja teised. Needki on ohuks rajatud metsakultuurile, mis tähendab, et vähemalt meetri raadiuses istutatud puu ümbert tuleb puhtana hoida. Kuna selleks on kõige õigem aeg, on raske öelda – lehes puude lõikamine on neile kurnav ning uut võsu kasvab hiljem vähem. Raagus lehtpuude puhul on aga istutatud okaspuude jälle paremini märgatavad.

Kindlasti tuleks kultuurihoolduse käigus kontrollida kasvama läinud taimede arvu. Kui üle kolmandiku istutatud taimedest on „välja läinud“, võiks kindlasti kaaluda kultuuri täiendamist.

Metsa uuendamise toetuse taotlemise tähtaeg läheneb

Kuni kolme aasta vanuse metsakultuuri hooldamiseks saab ka toetust. Taotluse esitamise tähtaeg on juba 21. juuni. Loe lähemalt

Seotud artikklid: