Puiduhinnad on 2017. aasta tasemel - Metsaühistu

Puiduhinnad on 2017. aasta tasemel

Metsandusspetsialist Heiki Hepneri (OÜ Tark Mets) koostatud puiduturu ülevaatest selgub, et eelmise aasta lõpul olid puidu hinnad enam-vähem 2017. aasta tasemel.

Kui kogu 2019. aasta olid puiduhinnad languses, siis nüüd võib eeldada hindade stabiliseerumist. Hepner kirjutab: „2019. aastat oli kokkuvõtlikult metsaomanikule hea aasta ja seda vaatamata üsna tugevalt langenud paberipuidu ja kasepaku hindadele. 2020. aastale otsa vaadates on okaspuu jämesortimentidest kindlasti suurema hinnasurve all kuusepalk, aga puutumata ei pruugi jääda ka männipalgi hind. Kase jämesortimentide osas on ehk suurem hinnalangus seljataga ja aasta algus ehk toob kaasa mõningase hinnatõusu. Küttepuidu ja paberpuidu hind on samuti surve all. Haava paberipuidu hind on olnud vähem volatiilsem ja seda julgeks prognoosida ka edaspidiseks. Eks küttepuidu hinnalangusele on oma mõju avaldanud ka soe talv ning seetõttu langenud nõudlus. Samas ei lase pehme metsamaa igal pool puitu varuda ja kui hind jääb madalaks, siis ühel hetkel hakkab vähenema küttepuidu varumise maht ja pakkumine. See omakorda võib tähendada puiduhinna üsnagi kiiret kasvu, nii nagu juhtus 2018. aastal. Erakordselt pehme talv Soomes ja Rootsis võib omakorda pidurdada sealset puiduvarumist ning sellega tekitada suuremat nõudlust ja paremat hinda paberipuidule.“

Puiduhinnad Metsaühistu

Läinud aasta viimase kvartalit iseloomustavad aga jätkuvalt langenud hinnad. Kõikide sortimentide hinnad peale haava- ja lepapalgi langesid. Haava- ja lepapalgil jäi hind 2019. aasta kolmanda kvartali tasemele. 2018. aasta neljanda kvartaliga võrreldes on kõikide sortimentide hinnad miinuses. Kõige vähem on aastaga hind langenud lepapalgil. Mõõdukas hinnalangus on tabanud haavapalki ja haavapaberipuitu ning küttepuitu. Kõik teised sortimendid on odavnenud kas tugevalt või väga tugevalt. Kõige suurem kukkuja oli okaspuu- ja kasepaberipuit.

Languses olid ka okaspuupalgi hinnad. Kolmanda kvartali hindadega võrreldes odavnes neljandas kvartalis männipalk 0,1%, männipeenpalk 2,2%, kuusepalk 3,2% ja kuusepeenpalk 4,5%. Tänased okaspuupalkide hinnad on langenud 2017. aasta tasemele. 2019. aasta neljanda kvartali lõpu seisuga oli keskmine hind männipalgil 74,64 €/tm, männipeenpalgil 68,81 €/tm, kuusepalgil 69,20 €/tm ja kuusepeenpalgil 64,93 €/tm.

Lehtpuu jämesortimentidest jätkus aasta viimasel kvartalil kasepaku ja -palgi odavnemine ning sortimentide hind langes 2017. aasta lõpu tasemele. Lepa- ja haavapalgi hinnad ei ole kolme kuuga muutunud. 2019. aasta kolmanda kvartali lõpu seisuga oli keskmine hind kasepakul 95,79 €/tm, kasepalgil 63,41 €/tm, haavapalgil 43,50 €/tm ja lepapalgil 41,50 €/tm.

Eriti tugevaalt langesid 2019. aasta neljandas kvartalis paberipuidu hinnad. Okaspuu paberipuidu hind kukkus enam kui 17%, kasepaberipuidul enam kui 11% ja haavapuidul enam kui 5%. Kallimaks paberipuidu sordiks on kasepuit ja odavaimaks okaspuupuit. Viimati oli okaspuupuit odavaim sort 2015. aasta keskel. Seisuga detsember 2019 maksis tihumeeter männipaberipuitu 34,29 eurot, kuusepaberipuitu 34,29 eurot, kasepaberipuitu 38,68 eurot ja haavapaberipuitu 35,19 eurot.

Küttepuidu hind langes aasta lõpuks alla 30 euro taseme, viimati oli küttepuit odavam kaks aastat tagasi.

Loe puiduturu täispikka ülevaadet

Seotud artikklid: