Puiduhinnad on tõusuteel - Puiduturu ülevaade - Metsaühistu

Puiduhinnad on tõusuteel

Kuigi mitmed metsavahendajad ennustasid puiduhindade suurt langust, ei ole viimaste kuude hinnastatistika seda näidanud. Vastupidi, mitmed sortimendid kasvatavad oma hinda päris hoogsalt. Metsandusspetsilist Heiki Hepneri puiduturu ülevaadetest selgub, et juulis-augustis okaspuupalkide hinnad kasvasid, septembris tegi aga suurema hinnahüppe kasepakk.

Nii oli juulis männipalgi keskmine hind 75,3 €/tm ja kuusepalgil 63,5 €/tm, augustis aga vastavalt 77,4 €/tm ja 65 €/tm. Väga positiivne on kuusepalgi hinna püsimise ja peenpalgi puhul ka arvestatav kasv, kuigi hinda surub alla ulatuslik kuuse-kooreüraski rüüste. Siiski on kuusepalgi hind langenud võrreldes kolme kuu taguse ajaga ning veelgi enam võrdluses aastataguse ajaga. Kuusepalki müües teenib metsaomanik nüüd 9,8 eurot ja kuusepeenpalki müües 9,4 eurot vähem kui aasta tagasi. Männipalgi hinnad on aga püsinud, männipeenpalgi hind aga võrreldes aastataguse ajaga veidi langenud. Septembris aga teatasid mitmed palgiostjad uutest hindadest, suuremal määral tõusis männipalgi hind, kuusepalk näitab jätkuvalt stabiilsust.

Jätkuvalt on aga parima hinnaga kasepakk (augustis keskmine hind 105,2 €/tm) ning ka kasepalk näitab häid tulemusi. Seega tasub metsaomanikel pöörata raieid planeerides tähelepanu kasepuidule, eriti arvestades seda, et kasepaku hinnatõus jätkub ka septembris. Mõned kokkuostjad on juba teatanud 5-eurosest hinnatõusust tihumeetri kohta!

Kasepuit näitab parimat hinda (39 €/tm) ka paberipuiduturul, hoolimata kergest hinnalangusest. Siiski on kolme kuu taguse ajaga võrreldes on kõik paberipuidu hinnad lngenud. Kõige rohkem on odavnenud haavapuit. Eelmise aastaga võrreldes on enim odavnenud kuuse- ja männipuit (19,3%).

Puiduhinnad. Puiduturu ülevaade. Metsaühistu

Suvekuudel on langenud veidi ka küttepuidu hind, nii maksis tihumeeter küttepuitu augustis 27,69 euro. Aastataguse ajaga võrreldes tähendab see langust üle 10% (2919. augustis oli hind 31,08 €/tm).

Pikemajalisi trende vaadates võib öelda, et praegused puiduhinnad on võrreldavad 2017. aasta septembrikuu seisuga. Hinnalangus on tuntav siiski 2018. aasta superhindadega võrreldes, eriti paberipuidu osas. Kuid asjatundjate hinnangul olid need paberipuu hinnad anomaalia, mis ei pruugi kunagi korduda. Praegused männi- ja kasepalgi hinnad ei jää tegelikult kuigi palju alla ka 2018. aasta sügise hindadele, välja arvatud kuusepuit. Samas on nii kuusepalgi kui kuuse peenpalgi hinnad kerges tõusus alates käesoleva aasta kevadest.

Halupuude hind püsib

Kui palgiturul on hinnad kõikuvad, siis halupuude osas erilisi muutusi viimasel ajal toimunud ei ole. Eelkõige peetakse selle põhjuseks läinud talve väheseid raieid ning halgude toormaterjali ehk siis 3-meetrist küttepuud napib.

Nii ongi halupuude hinnad jätkuvalt 40-50 euro kandis ruumimeetri eest. Madalama hinnaga on märg puu, kõrgemat hinda küsitakse kuivade halgude eest. Samuti loeb puu liik – kõige odavamad on märjad segalehtpuu halud, ruumimeeter neid halge maksab 40 euro ümber. Kuiva segalehtpuu halgude eest küsitakse aga ligikaudu 50 eurot. Kõige kallimad on aga kuivad kasehalud, mille ruumimeetri eest küsitakse ümmarguselt 60 eurot.

Kuna hinnad on kõrged, tasub küttepuude ostjal olla tähelepanelik ja enne ostuotsust endale mõndagi selgeks teha. Teet Killing Pärnumaa Metsaomanike Seltsist on aastakümneid küttepuude tootmisega tegelenud ning oma kogemusi jaganud aastaid. Nii soovitab ta halupuude ostjal uurida müüja käest järgmist:

  • Millal puud on tehtud? Parim aeg küttepuude varumiseks on talv, kui puude elutegevus on aeglustunud ja puidu veesisaldus on väiksem kui suvekuudel.
  • Kui kaua puid on kuivatatud? Minimaalselt peaksid küttepuud kuivama vähemalt ühe suve.
  • Kus kuivavaid puid on hoitud? Lõhutud märjad halud peaksid kuivama väljas tuulises kohas, kuuris märg halg ei kuiva.
  • Kuidas olid halud kaitstud vihma eest? Kuivavad puud peaksid olema kaitstud sademete eest.
  • Üks olulisemaid asju – millise mõõdu järgi halge ostetakse? Kui näiteks kuupmeetrisesse kasti puistata halge pikkusega 30 sentimeetrit, saab neist korralikult riita ladudes umbes 0,6 kuupmeetrit. Kui aga riida saaks laduda täielikult õhuvahedeta, oleks maht veelgi väiksem – ligikaudu 0,4 kuupmeetrit. Selle asjaolu tähelepanuta jätmine on küttepuude turul põhjustanud palju pahandusi.

Seotud artikklid: