Suvekuudel on puiduhinnad kerges languses - Metsaühistu

Suvekuudel on puiduhinnad kerges languses

Valdav enamik ettevõtteid on kokkuostuhindu vähendanud või paremal juhul jätnud need eelmise kuu tasemele, kirjutab oma puiduturu hinnaülevaates metsandusspetsialist Heiki Hepner. Hind on tõusnud vaid haava- ja lepapalgil.

Kallimatest sortimentidest on aasta esimese kvartaliga võrreldes langenud okaspuupalkide hinnad 5-7%. Kui aasta algul oli näiteks männipalgi keskmine hind ligi 83 eurot tihumeeter, siis juulikuus on tihumeetri hind ligi 75 eurot. Aastaga on enim odavnenud männipeenpalk ja peaaegu sama palju ka kuusepeenpalk (mõlemad ligi 8%). Männipalk odavnes aastaga 6,2% ja kuusepalk 7,5%. See tähendab, et tänavu on metsaomanike tulu tihumeetri kohta männipalke müües ligi 5, kuusepalke müües ligi 6 ja mõlema puuliigi peenpalke müües üle 6 euro väiksem.

Puiduhinnad 2 kvartal 2019. Metsaühistu

 

Lehtpuu jämesortimentidest odavnes veidi kasepakk, kasepalgi hind küll veidi kerkis, kuid päris mitu suurt ettevõtet on suveks palgikokkuostu peatanud. See tähendab et kasepalgi realiseerimine olla raskendatud. Sama kehtib ka kasepaku kohta. Haava- ja lepapalgi hind püsib juunikuu tasemel ning kolme kuu taguse ajaga võrreldes on veidi kallinenud. Aastataguse ajaga võrreldes on parim hinnakasv olukord lepapalgil, mis on kallinenud ligi kümnendiku (39lt eurolt 44 euroni tihumeeter). Samal ajal on odavnenud kallimad sortimendid – kasepakk (116-lt eurolt on tihumeetri hind langenud 106-le eurole) ja kasepalk (74-lt eurolt 70-le).

Paberipuidu turul on jätkunud möödunud kuudega kujunenud trend, kus okaspuu- ja kasepaberipuit odavneb edasi, haavapuidu hind aga kergelt tõuseb. Hoolimata hinna väiksest langusest on kallim paberipuidu sort endiselt kask (46,13 eurot tihumeeter).

Juulis odavnes kolmandat kuud järjest veidi küttepuit, mille hind langes 0,6%. Tihumeeter puitu maksis 31,18 eurot. See on ligikaudu sama hind, mis oli tänavu aprilli lõpus. Möödunud aasta juuliga võrreldes on küttepuit odavnenud 1,3%, metsaomaniku poolt vaadates on küttepuidu turg endiselt stabiilselt heas seisus.

 

Metsaühistu 10
Metsaühistu tähistab tänavu kümne aasta möödumist metsaühistute ühistegevuse algusest.
Loe lähemalt

Seotud artikklid: