Ulukitõrje tagab noore metsa kaitse - Trico ulukitõrjevahend - Metsaühistu

Ulukitõrje tagab noore metsa kaitse

Pea igal metsaomanikul, kes on oma metsa uuendanud, on olnud kokkupuude ulukitega. Pole ka imestada – sõraliste arv on Eestis ikka väga suur. Aga mida siis teha, et metskitsed, põdrad ja hirved jätaksid noore ja juba ka veidi vanema metsa söömata-koorimata.

Üks võte on istutada potentsiaalsele ulukikahjustusalale rohkem puutaimi kui tavaliselt, juba ette arvestades, et osa taimedest tõenäoliselt süüakse ära. Sama põhimõtet saab rakendada looduslikule metsauuendusele jäetud raiesmikul, kus esimesel valgustusraiel jäetakse alles rohkem puid. Kuid kasutada saab ka tõrjevahendeid.

Neist levinum ja tuntum on Austria päritolu repellent Trico. Toodet on edukalt kasutatud Rootsi metsakasvatajad ligikaudu viis aastat, samuti kasutatakse Tricot Soomes. Trico turule lubamise otsusele eelnesid põhjalikud ja ulatuslikud katsetused, kus eraomanike ühendustele jagati soodushinnaga repellenti ning paluti katsed protokollida. Eriti pakkus soomlastele huvi kaitse põtrade vastu, kes teevad männi noorendikes laialdast kahju. Kuna tootjamaal Austrias põtra ei leidu, pakkus laiaulatuslik proovitöötlemine ka tootjale suurt huvi.

Ulukitõrje. Trico. Metsaühistu

Tricot võib kasutada erinevate puuliikide (nii okas- kui ka lehtpuudel) ja erineva vanusega puistutes. Esmase kaitse sõraliste eest saab kohe pärast istutamist. Alguses saab istik kaitse ladvakasvule ja hiljem tüve närimise, koorimise, sarvede sügamise eest.

Trico koostisained on vesi ja lambarasv (65 g/l). Viimane annab tõrjetoime, mille tõttu sõralistel kaob igasugune huvi maitsta taime isegi möödaminnes. Lõhnatoime moodustamiseks piisab üsna vähesest – umbes 4 ml taime kohta. Ühe hektari kuusetaimede pritsimiseks jätkub 10 liitrist repellendist. Toimeaeg on 6-8 kuud, optimaalne taimede töötlemisaeg on hilissügisel. Mõõdukad miinuskraadid tööd ei sega, tähelepanelik tuleb olla vaid sademete suhtes. Enne ja pärast töötlemist peab olema vähemalt kuus tundi sademevaba aega, et aine kenasti 22 taimele kinnituks ning seal kuivaks. Neid nõudeid järgides pakub Trico püsivat kaitset ilmastikuoludele vaatamata – mahapesemist ega uhtumist ei ole karta.

Tricoga taimede töötlemine on mugav ja stressivaba. Repellent on kasutusvalmis juba pakendis ega vaja mingit doseerimist ega segamist. Spetsiaalselt lisatud valge värvimarker teeb juba töödeldud taime kergesti märgatavaks. Ere värvus tuhmub mõne päeva jooksul, kuid silmaga nähtav ning näpu vahel tuntav õrn rasvakiht säilib taimele veel aasta hiljemgi. Võimalus kasutada valmistoodet pritsides annab väga hea töökiiruse ja kuluefektiivsuse.

Ulukitõrjet planeerival metsaomanikul tasub kindlasti konsulteerida Metsaühistu spetsialistidega.

Loe veel samal teemal: ulukitõrje, trico, ulukitõrje vahendid

Seotud artikklid: