Uudised - Metsaühistu

Aasta puu 2020: kuuskedest ja käbidest

Aasta puu 2020, meie enda harilik kuusk pakub avastamisrõõmu igal ajal. Näiteks kui jääda väljas vihma kätte, on just kuusk see puu, mis pakub kõige paremat vihmavarju. Rahvajutu järgi on see ka põhjus, miks kuusk on igihaljas puu.

Nimelt jäänud kord metsakuninga kasupoeg metsas vihma kätte ja asunud puude käest varju paluma. Kask ja toomingas tõrjunud paluja tagasi, kuusk aga võtnud mehe oma hõlma alla. Tänutäheks kinkis metsakuningas kuusele eluajaks haljaks jäämise, lehtpuud aga haljendavad ainult lühikest aega (Oskar Looritsa järgi).

Aga mitte kõik kuused pole oma kujult ideaalsed vihmavarjud – tihedad ja püramiidja kujuga. Vahel võib kuusk kasvada ka selliseks, et oksad on enam-vähem ühepikkused nii puu allosas kui ladva lähedal. Niisugune kuusk meenutab pigem sammast ja nii teda võra kuju järgi kutsutaksegi – sammaskuusk.

Aastapuu kuusk. Sammaskuusk. Metsaühistu

Veelgi haruldasemad on aga ussikuused, millel on väga pikad vitsjad ja looklevad oksad. Välja paistab see puu hoopiski omaette liigina, mitte meie tavalise kuusena. Tegu on väga aeglaselt kasvava puuga, mis vajab kasvamiseks palju valgust. Seega paksust kuusikust seda puud ei leia. Eestis on teada mõnikümmend ussikuuske.

Veidi tuntumad on lühterkuused, mis välimuselt meenutavad hiiglaslikku küünlajalga või lühtrit. Neidki kasvab Eestimaal mõnel pool, kuid üks tuntumaid – Pältre lühterkuusk Vastseliina kandis murdus mõned aastad tagasi maha. Selle 9-harulise puu alla olevat rahvajutu järgi kunagi ammu maetud hulga raha, aga kas keegi ka selle kätte on saanud, on selgusetu…

Aastapuu kuusk. Kuusekäbid. Metsaühistu

Käbid

Ühtegi neist kuuskedest, millest eelpool juttu oli, ei oleks olemas ilma käbita. Õigemini küll seemneta, aga seemet poleks kuusel jälle ilma käbita. Tegelikult kahe käbita, sest kuusel on nii isas- kui emaskäbid. Need, mida me lihtsalt „kuusekäbideks“ kutsume, on emaskäbid, mille soomuste all arenevad peale viljastamist kuuse seemned. Viljastajateks on aga isaskäbid, mida paljud inimesed pole tähelegi pannud. Need on need „kuuse õied,“ kus areneb õietolm. Kuuse isaskäbid paiknevad eelmise aasta okaste vahel. Noored emaskäbid on väga tihti punakad ning kui kuuse õitsemise ajal on käbid püstised, oleks kuusk justkui ehitud! Kogu seda ilu saab imetleda maikuu lõpupoole.

Valminult käbid enam nii uhked pole, need on need tavalised pruunid, 8-12 cm pikad kuusekäbid. Valmis saavad käbid oktoobri lõpuks, seemnete varisemine algab reeglina järgmise aasta kevadel,  veebruaris-märtsis. Siis lendavad laiali imepisikesed seemned, millest hea õnne korral kasvab kunagi mitmekümne meetri kõrgune puuhiiglane!

Loe veel samal teemal: aasta puu 2020, käbid, kuusk

Seotud artikklid: