Uudised - Metsaühistu

Jõulupuu, aga mitte metsast!

Läbi aastate on Metsaühistu kirjutanud jõulupuudest üsna mitu artiklit – kuidas jõulupuud valida, kuidas puud hooldada, aga ka näiteks jõulupuu ajaloost. Selgi aastal kirjutame jõulupuust, aga mitte sellisest, mis on otse metsast toodud. Tavapärasele värskele kuusele on võimalik teha teisigi valikuid.

Kui rääkida linnade jõulupuudest, siis kahtlemata kõige kuulsamad olid Rakvere linna jõulupuud aastatel 2013-2017. Tookordne linnakunstnik Teet Suur lõi erinevatest materjalidest kuusekompositsioonid, mis pälvisid tähelepanu ja imetlust üle maailma. Anname ka ülevaate erinevatel aastatel Rakveres tehtust.

Rakvere jõulukuusk. Metsaühistu

2013. aastal moodustasid pisikesed kuused koos 17-tuhande LED-lambiga jõulumeeleolus kuusetuka. Tulemus oli üsna traditsiooniline.

2014. aastal tehti jõulupuu puidujääkidest ja pindlaudadest. Roheliste tuledega kaunistatud kuuse valis Ameerika Ühendriikide ajaleht Huffington Post maailma 14 omanäoliseima jõulupuu hulka.

2015. aasta jõulupuu valmis 121-st vanast aknast. Klaasid kaeti värviliste kiledega, raamid jäeti selliseks, nagu need olid – kriimude ja mahakoorunud värviga. Ehitustöödel olid abiks Rakvere ametikooli ehituspuuseppade kursuse õpilased ja nende juhendaja. Aknapuu valis ajakiri The Guardian maailma 12 omapäraseima jõulupuu hulka.

2016. aasta jõulupuu algideeks oli kujutada ajamasinat või kellamehhanismi. Installatsioonis kasutati elektromehaanikat, mis pani jõulupuu osad ööpäev läbi liikuma, on kirjas Wikipedias. Jõulupuu meenutas Eiffeli torni, mis värvus aeglaselt roheliseks ja roosaks. Jõulupuutorni külgedel käisid ringi meetrised kuldsed ja hõbedased hammasrattad, igaüks ise tempos. Huffington Post paigutas selle Rakvere liikuva jõulupuu maailma 21 vaatamisväärseima jõulupuu hulka.

2017. aasta jõulupuu valmis puidust ja vineerist ehk vanadest ja erivärvilistest ustest. Jõulupuu sündis Rakvere ametikooli õppurite ja õpetaja Raiko Kaasiku käe all.

2018. aastal pandi aga Rakvere linna üles juba traditsiooniline, metsast toodud kuusepuu. Teet Suur on loonud jõulupuu veel 2019. aastal Viimsisse, kuhu kerkis kasutatud plastkanistritest kuuseinstallatsioon.

Jõulukuusk. Metsaühistu

Eripärane jõulupuu ehib juba mõned aastad ka Viljandi linna Tartu-poolset sissesõitu, kus asub vanadest tänavavalgustuslampidest kokku pandud jõulupuu. Kösti ristis saab seda „puud“ imetleda tänavugi.

Aga eripärase jõulupuu saab ehitada valmis ka kodustes tingimustest. Üks lihtsamaid lahendusi on lõigata kahest vineertahvlist kuuse kujutis ja need kokku ühendada. Puu võib teha ka eripikkusega puit- või vineerliistudest, ladudes neid kas ringjalt või kahes suunas kesksele tüvele.

„Kuuse“ võib tegelikult meisterdada ka otse mõnele suuremale pinnale – vineertahvlile või ka papile. Vaja läheb vaid pliiatseid ja värve, „kuuse“ võib pärast kaunistada kuusekaunistuste ja värviliste tulukestega.

„Kuuse“ võib kujundada ka puuokstest, vanadest redelitest, armsatest fotodest, raamatutest ja paljust muust. Tähtis polegi materjal ja teostuse perfektsus, vaid idee ja see, kas tulemus endale meeldib.

Kauneid jõule ja lennukat fantaasiat!

Loe veel samal teemal: jõulupuu, jõulukuusk

Seotud artikklid: