Aasta puu 2020: kuusekäbid - Metsaühistu

Aasta puu 2020: kuusekäbid

Hilissügisel küpsesid valmis kuuse seemned, mis veel praegu peituvad turvaliselt käbides soomuste varjus. Kuusk oma seemneid sügisel-talvel ei levita ja nii jäävad käbid kuuskede külge ka talveks. Käbid avanevad kevadel, tavaliselt märtsis ja siis algab ka kuuseseemnete lend, iga pisike kiletiivaga seeme hakkab otsima endale kohta, kus kasvama minna ja sirguda uueks kuusehiiglaseks.

Kuuse seemnete hulk on muljetavaldav – hektar kuusemetsa võib heal aastal teele saata ligi viis miljonit seemet, mis püsivad elujõulistena kuni kümme aastat. Kasvama neist muidugi kõik ei lähe ning suureks puuks kasvavad veelgi vähesemad. Samuti ei anna kuused head seemnesaaki iga aasta, nn „käbiaasta“ on iga viie kuni kaheksa aasta järel. Viimane neist headest aastatest oli 2019/2020. Nii täiendaski näiteks RMK Eestimaa kuuseseemnevaru ligi 2300 kilogrammi võrra.

Aasta puu 2020 - harilik kuusk. Kuusekäbid. Metsaühistu

Kasvama läinud kuuseseeme kasvatab endale kõigepealt mõned idulehed, kuid juba esimesel aastal ilmuvad ka päris kuuseokkad. Esimesel kasvuaastal koguvad seemikud endale kõrgust 4-5 sentimeetrit, kümne esimese aastaga aga ühe-kahe meetriseks. Kiirem on kuuse kasv 15-20 aastaselt, kasvuspurt jõuab aga kätte 35-65 aastaselt, kui aastas võib kasvule lisanduda poole meetri ligi. Erinevalt paljudest teistest puuliikidest kasvab kuusk jätkuvalt oma elu lõpuni.

Esimesed käbid (ja seemned) ilmuvad noortele kuuskedesse 15-aastaselt, kuid seda vaid siis, kui puud kasvavad valgusküllases kohas. Metsas jõuab kuusk seemne tootmise ikka alles 25–30-aastaselt ja vähese valgusega kasvukohas veelgi hiljem – alles 50–70-aastaselt. On tähelepanuväärne, et puudel, mis alles hakkavad seemneid andma, arenevad esimestel aastatel ainult emaskäbid.

Seemnetaga kuusekäbid on heaks toiduallikaks ka paljudele metsalindudele ja –loomadele. Ega ilmaasjata ju näiteks oravat „käbikuningaks“ kutsuta. Ja käbilindki on oma nime saanud peamise toiduallika tõttu. Inimene kuuseseemneid toiduks kasutanud pole, kuid kuusekäbisid on kasutatud lõnga värvimisel, samuti on neist keedetud raviteed.

Loe veel samal teemal: harilik kuusk, kuusekäbid, aasta puu 2020

Seotud artikklid: