Lindude pesakastid vajavad puhastamist
Käes on aeg, kui kõik linnud on oma pesitsuse selleks aastaks lõpetanud ja pesad maha jätnud. Nii on nüüd õige aeg võtta ette ka pesakastide puhastamine.
Pesakaste on vaja iga aasta vanast pesamaterjalist tühjendada, et ära hoida parasiitide levikut pesas uuel aastal. Nimelt võib pesakasti jääda mitmesuguseid jääke, kuni surnud linnupoegadeni välja. See kõik soodustab parasiitide levikut. Kui juhtub olema külm talv, saab pesakasti küll desinfitseeritud, kuid mitte täielikult.
Pesakasti puhastamisel tuleb kogu vana pesamaterjal kastist välja tõmmata, kokku koguda ja ära põletada. Väga põhjalikud aednikud on vahel ka pesakasti seest leeklambiga üle käinud, et kõik parasiitide jäägid ära põletada, aga üldiselt aitab ka pesa tühjendamisest.
Pesakaste tühjendada ja puhastada on hea, kui tehtud on avatav pesakast. Kõige mugavam on pesakasti puhastada siis, kui saab avada selle külje. Nii pole vaja pesakasti puhastamiseks ka alla võtta.
Pesakasti puhastamine pole alati just kõige meeldivam töö, kuna pea pooltes pesakastides võib olla haudumata mune või surnud linnupoegi, kuid samas ka põnev – just siis saab teada, kes on pesakastis pesitsenud. Näiteks rohukõrtest ja udusulgedest pesa on tihase, õhukestest männikoortest aga kärbsenäpi oma.
Pesakastide uurimisel tuleks vaadata ka seda, kas pesa on olnud üldse asustatud. Kui seda pole tehtud juba kaks-kolm aastat järjest, tuleks mõelda pesakasti ümberpaigutamisele – ilmselt pole praegune asukoht lindudele sobiv. Kui aga pesitsuses jääb vahele üks aasta, pole põhjust muretseda – ka looduslikke pesitsuspaiku ei kasutata igal aastal järjest.