Küttepuit vedas kolmanda kvartali puiduhindade muutuseid - Metsaühistu

Küttepuit vedas kolmanda kvartali puiduhindade muutuseid

Puiduturu turbulentsid on jätkunud ning turg on aastatagusega kardinaalselt muutunud. 2022. aasta kolmandal kvartalil okaspuupalkide hinnad jätkasid langustrendis, samal ajal kui lehtpuupalkide hinnad kasvasid. Uskumatult kõrged paberipuidu ja küttepuidu hinnad kallinesid märgatavalt vaatamata oma niigi erakordselt kõrgele hinnatasemele. Heiki Hepneri koostatud puiduturu ülevaatest selgub, et kolmandas kvartalis jätkus okaspuupalkide hinnalangus vastavalt männipalkidel ligi 5%, kuusepalkidel umbes 9% ja kuusepeenpalkidel ligi 12%. Kui aastatagusega võrreldes püsis männipalkide hind plussis, siis kuusepalgi hind on juba aastatagusega võrreldes madalam.

Puiduturu ülevaade III kvartal. Metsaühistu

Lehtpuu jämesortimendi hinnad jätkasid aga kasvu. Kasepakk kallines ligi 13%, kasepalk ligi 18%, haavapalk 17% ja lepapalk koguni 19%. Möödunud aasta septembriga hindu võrreldes on hinnatõus väga suur. Paberipuiduturul jätkus samuti kõikide sortide hindade kasv. Kõige väiksem hinnakasv oli okaspuu paberipuul (18-21%). Nii haava- kui kasepuit kallinesid koguni 40%. Kõige kallimaks sordiks on endiselt kasepuit. Kõikide sortide hinnad on läbi aegade kõrgeimad hinnad ja see tähendab, et aastataguse ajaga võrreldes on hinnakasv olnud erakordselt suur. 

Nii nagu paberipuidu hind on meeletult tõusnud, on seda teinud ka küttepuidu hind. Tegelikult ongi küttepuidu hind olnud hinnatõusu vedaja. Küttepuidu hind on alates eelmise aasta augustist igakuiselt kasvanud. Kolme kuu taguse ajaga võrreldes on hind tõusnud 42,7% ja aastaga 209,8%. See tähendab, et küttepuidu hind on aastaga tõusnud enam kui kolm korda!

Loe põhjalikumat Heiki Hepneri koostatud 2022. aasta III kvartali puiduturu ülevaadet

Seotud artikklid: