Metsaistutamiseks sobib nii kevad kui sügis - Metsaühistu

Metsaistutamiseks sobib nii kevad kui sügis

Kuigi metsaistutamine toimub peamiselt kevadel, on järjest levinum ka sügisene metsade uuendamine. Tööde planeerimisega tuleb alustada vaid erinevatel aegadel ning arvestada aastaaja eripäradega. Panime kokku ajaplaani tegevustest, mida peaks metsaomanik uuendustööde ettevalmistamisel arvestama. Ja kuna metsa istutada saab nii kevadel kui sügisel, on ka plaane kaks.

Kevadine ja sügisene metsaistutus. Metsaühistu

 

Sügisel istutamine

Jaanuar/veebruar/märts

Pöördu Metsaühistusse ja räägi oma plaanidest. Metsaühistu spetsialistid annavad nõu ning koos saate paika panna tööde kava ning plaanida kevadised maapinna ettevalmistustööd.

Aprill/mai/juuni/juuli

Aeg maapinna ettevalmistustööde tegemiseks, mis muudab istutatud puude hilisema hooldamise oluliselt lihtsamaks. Kuidas? Purustatud või kooritud mullakamaraga maapinnal kasvavad rohttaimed aeglasemalt ning puutaimedel on vähem konkurente veele ja toitainetele. Kui rohi järgmisel kevadel kasvujõudu juurde saab, on juba ka puutaimed suuremad ja elujõulisemad. Samuti on näiteks sügisel lihtsam istutatud taimi üles leida – just siis on õige aeg kaitsta neid ulukite eest.

August

Augusti keskel võta uuesti ühendust Metsaühistu spetsialistiga, et täpsustada istutatavate taimede kogus ning esitada taimede saamiseks tellimus.

Istutatavate taimede kogus ja liik sõltub mitmetest asjaoludest – istutusala suurusest ning kasvukoha tingimustest nagu mullastik ja veerežiim. Sobivad taimed ja nende koguse aitavad paika panna Metsaühistu spetsialistid.

September

Metsaühistust hakkavad taimed kohale jõudma ning saad alustada istutustöödega. Taimed istuta esimesel võimalusel, et need jõuaks enne külmade tulekut juurduda.

Selleks, et väärtuslik ja õrn puutaim metsas ka tulevikus jõudsalt kasvaks, on istutamisel vähemalt sama oluline kui õige aeg ja istutustehnika, ka õige tööriist.

Metsataimede istutamiseks tuleb tööriist valida selle järgi, kas istutatakse paljasjuurseid taimi või suletud juurekavaga nn „potitaimi“. Esimesel juhul tuleks istutamiseks kasutada labidat, maakirvest või istutuskiilu, potitaimi istutatakse istutustoruga.

 

Kevadel istutamine

August

Pöördu Metsaühistusse ja räägi oma plaanidest. Metsaühistu spetsialistid annavad nõu ning koos saate paika panna tööde plaani ning plaanida maapinna ettevalmistustööd.

September/oktoober

Aeg maapinna ettevalmistustööde tegemiseks, mis on vajalik metsakultuuri lihtsamaks hooldamiseks suve jooksul. Kuidas? Kuidas? Purustatud või kooritud mullakamaraga maapinnal kasvavad rohttaimed aeglasemalt ning puutaimedel on vähem konkurente veele ja toitainetele. Kui rohi järgmisel kevadel kasvujõudu juurde saab, on juba ka puutaimed suuremad ja elujõulisemad.

November

Võta uuesti ühendust Metsaühistu spetsialistiga, et täpsustada istutatavate taimede kogus ning esitada taimede saamiseks tellimus.

Istutavate taimede kogus ja liik sõltub mitmetest asjaoludest – istutusala suurusest ning kasvukoha tingimustest nagu mullastik ja veerežiim. Sobivad taimed ja nende koguse aitavad paika panna Metsaühistu spetsialistid.

Aprill

Metsaühistust hakkavad taimed kohale jõudma alates aprillist. Sõltuvalt ilmast saad alustada aprilli II poolest istutamisega.

Mai

Peamine istutusperiood jääb maikuusse. Näiteks potitaimi saad istutada terve maikuu jooksul., paljasjuursete istikute istutamine tuleks lõpetada varem.

Juuni/juuli

Suvekuudel kontrolli jooksvalt ja regulaarselt istutatud taimede kasvamaminekut. Kindlasti talla või niida istutatud puude ümbert rohtu. Viljakatel kasvukohtadel, kus rohukasv eriti lopsakas, tuleks seda istutusaastal teha isegi mitu korda.

 

Tule tasuta nõustamisele

Tähistame sel aastal kümne aasta möödumist metsaühistute ühistegevuse algusest. Oleme aastaid korraldanud taimede tellimiseks ühishanget ning aidanud istutustööde läbiviimisel. Tule sinagi metsauuenduse planeerimiseks lähimasse Metsaühistusse tasuta nõustamisele. www.metsauhistu.ee