Ohutu saekasutus nõuab koolitusi! - Metsaühistu

Ohutu saekasutus nõuab koolitusi!

Oktoobris tutvusid kahe suurima metsaühistu – Võrumaa Metsaühistu ja Põlvamaa Metsaühistu liikmed metsatööks oluliste töövahenditega. STIHLi tehnika maaletooja Farron Tehnika OÜ koolitajad tutvustasid kahe metsaomanikele olulisema tööriista –mootorsae ja võsasae õiget ning ohutut kasutamist.

Koolitaja, Farron Tehnika OÜ müügivõrgu arendusjuhi Marko Altmäe sõnul on üldised nõuanded mõlema töövahendi puhul ühesugused – esimese asjana tuleks läbi lugeda kasutusjuhend, mida tüüpiline Eesti mees reeglina teha ei taha. Teiseks tuleks aga võtta üks päev lihtsalt harjutamiseks. See ajakulu tasub end hiljem kuhjaga ära! Samuti tuleks nii võsasae kui ka mootorsae puhul olla tähelepanelik hooldamisel, vähemalt kord aastas tuleks masinatega käia esinduses hoolduses. Kasutada tuleb kvaliteetset kütust ja õlisid ning vahetatavad osad – filtrid, ketid, plaadid, saekettad, trimmeripead jne – peavad olema mõeldud just sellele masinale. Need nõuanded kehtivad kõigi masinate puhul, tootjafirmast olenemata.

Koolituspäevadel ei piirduta vaid õpetussõnade jagamisega, alati järgneb sellele ka koolituse praktiline osa metsas. Põlvamaa Metsaühistus toimunud saekoolitusel toimus praktiline osa Põlva lähistel metsas. Jõudu prooviti nii tuule poolt juba maha murtud puu, viltu vajunud puu kui ka tavalise jämeda puu langetamise, laasimise ja järkamisega. Marko Altmäe näitas ette ohutud võtted nii laasimiseks, järkamiseks kui langetamiseks, mõned koolitatavad said juhendaja käe all õigeid ja ohutud töövõtteid ellu rakendada.

Soovijad said metas proovida mitmeid erinevaid saemudeleid, nende hulgas ka väikest akusaagi. Ühiselt veenduti ka selles, et kodukasutuseks piisab väiksemast saest, suur ja võimas profisaag on mõeldud ikkagi igapäevaselt metsatööd tegevatele meestele. Koolituste eesmärk on õigete töövõtete tutvustamine metsaomanikele, et vähendada õnnetuste ohtu metsatöödel. Taolised koolitused toimusid ka kevadel, siis olid koolituspäevad Põlvamaa, Virumaa ja Läänemaa Metsaühistutes.

STIHLi ettevõtte sai alguse 1926. aastal, kui Saksa insener Andreas Stihl ettevõtte asutas. Esimeseks tooteks oli maailma esimene kettsaag, mille kasutamiseks oli vaja kahte inimest. Masina pani tööle elektrimootor. Kolm aastat hiljem valmis maailma esimene bensiinimootoriga kettsaag, 1959. aastal esimene tänapäevane kettsaag. 1963. aastal lisandus sortimenti võsalõikur. STIHL on läbi ajaloo olnud paljude tehniliste uuenduste taga, ning see trend jätkub ka tänapäeval. Käesoleval aastal tähistab STIHLi firma oma asutamise 90. aastapäeva. Ettevõtte kuulub siiani Stihl´i perekonnale ning praeguseks juhiks on asutaja lapselaps.

Eestis on STIHLi tehnikat müüdud alates 1992. aastast, Farron Tehnika OÜ on ametlikuks maaletoojaks ja esindajaks 2012. aastast.

 

Seotud artikklid: